Slováci najviac dôverujú lekárom a sestrám

Pridajte názor  Zdroj:

25. 6. 2019 - Z prieskumu Wellcome Global Monitor vyplynulo, že až 87 % ľudí zdravotníckym pracovníkom verí úplne alebo čiastočne.

Zdravotnícki pracovníci sú medzi Slovákmi suverénne najdôveryhodnejší. Vyplýva to z prieskumu Wellcome Global Monitor, o ktorom informuje portál vZdravotníctve.sk. Prieskum sa konal v 140 krajinách na celom svete. Na Slovensku v prieskume odpovedalo tisíc obyvateľov.

Až 87 % ľudí zdravotníckym pracovníkom verí úplne alebo čiastočne. Tradiční liečitelia majú dôveru len 43 % respondentov. Vláda si zaslúžila dôveru len 49 %, no zároveň 77 % verí jej zdravotným odporúčaniam. Susedia mali dôveru 85 % opýtaných, vedci 81 %, novinári 56 % a pracovníci mimovládok 63 %.

Drvivá väčšina, 87 % opýtaných obyvateľov Slovenska, udala, že vyznávajú nejaké náboženstvo. No len 1 % z nich berie vážne zdravotné rady od duchovných. Rozpor medzi vedou a náboženstvom pocítilo 44 % veriacich. Z nich 26 % sa v takýchto prípadoch prikloní k názoru náboženstva, 32 % dá prednosť vede a 39 % sa rozhoduje podľa situácie.

V otázke zdravotných rád sa ľudia radšej obracajú na lekárov a sestry, ktorých radám dôveruje 62 %. Otázka priamo na spoľahlivosť rád lekárov a sestier im vyniesla dôveru 91 % ľudí.

https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/slovaci-najviac-doveruju-lekarom-a-sestram/