Príliš málo: Ponuka Křetínského a Tkáča je nízka, tvrdí predstavenstvo Metra

Pridajte názor  
Príliš málo: Ponuka Křetínského a Tkáča je nízka, tvrdí predstavenstvo Metra
Zdroj: ČTK
Foto: SITA/AP


24. 6. 2019 - Ponuka investičnej skupiny EP Global Commerce (EPGC) vo výške 5,8 miliardy eur na prevzatie nemeckej obchodnej skupiny Metro AG je príliš nízka a firmu výrazne podhodnocuje. Uviedlo to v nedeľu predstavenstvo Metra a odporučilo akcionárom, aby s ďalšími krokmi počkali, než vydá podrobné vyhlásenie.

 

Metro oznámilo, že ponuka EPGC investorov Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča, oceňuje skupinu len o tri percentá nad piatkovú uzatváraciu cenu jej akcií. Ponuka tak nemeckú firmu, v ktorej EPGC drží už takmer 11-percentný podiel, "podstatne podhodnocuje a neodráža jeho plán k tvorbe hodnoty firmy".

"Spoločnosť EP Global Commerce predložila akcionárom spoločnosti Metro AG dobrovoľnú verejnú ponuku na prevzatie všetkých kmeňových a prioritných akcií bez menovitej hodnoty," povedal hovorca skupiny Daniel Častvaj. "Ponuka je podmienená okrem iného tým, že EPGC dosiahne na dostatočný počet akcií nutných k prevzatiu kontroly nad spoločnosťou Metro," spresnil Častvaj.

Verejnú ponuku na prevzatie Metra urobila EPGC v piatok po uzavretí burzy. Za kmeňové akcie ponúkla 16 eur a za prioritné 13,8 euro. To je o 34,5 percenta viac, než za koľko akcie Metra nakupovala pri svojej septembrovej investíciu.

Príliš málo: Ponuka Křetínského a Tkáča je nízka, tvrdí predstavenstvo Metra

EPGC sa zároveň dohodla na odkúpení podielu nemeckej investičnej spoločnosti Haniel, ktorá je v Metre jedným z hlavných akcionárov. Vlani v septembri od Haniel získala podiel 7,3 percenta a súčasne sa dohodla na opcii na kúpu zostávajúcich akcií z podielu firmy Haniel.

EPGC uvádza, že má plnú podporu spoločnosti Haniel a že získala kúpnu opciu od spoločnosti Ceconomy, od ktorej vlani odkúpila podiel 3,6 percenta vo firme Metro. Nemecký predajca spotrebnej elektroniky Ceconomy v pondelok oznámil, že od neho EPGC získala 5,4 percenta akcií. Strany sa dohodli, že cenu transakcie nezverejnia. Transakcia by mala byť dokončená v najbližších dňoch.
 

Príliš málo: Ponuka Křetínského a Tkáča je nízka, tvrdí predstavenstvo Metra

Spoločnosť Metro so značkou Metro Cash & Carry má podľa svojho webu v 25 krajinách viac ako 760 obchodov a zamestnáva vyše 100 000 ľudí. Obsluhuje pritom asi 21 miliónov zákazníkov.