Nemci síce majú dôveru k budúcnosti, no stále viac sporia

Diskusia 1  Zdroj:

21. 6. 2019 - Turbulencie vo svetovom hospodárstve sa prejavujú aj na postojoch nemeckých spotrebiteľov, ktorí čoraz viac myslia na sporenie.

Turbulencie vo svetovom hospodárstve sa prejavujú aj na postojoch nemeckých spotrebiteľov, ktorí čoraz viac myslia na sporenie. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Nielsen.

"Po tom, čo sporenie v Nemecku v posledných rokoch trochu vyšlo z módy, začínajú Nemci opäť myslieť na sporenie a odkladajú peniaze namiesto hobby, kina alebo kúpy nového smartfónu," povedal šéf Nielsenu pre Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko Jens Ohlig.

Takmer každý tretí nemecký respondent uviedol, že chce odložiť aspoň časť disponibilného príjmu. Aj naďalej peniaze, ktoré zostanú po uhradení životných nákladov, používajú na dovolenku a oblečenie.

Nielsen však zaznamenal výrazný posun. Kým v predchádzajúcich prieskumoch sporenie nehralo prakticky žiadnu úlohu, v tomto roku došlo k zmene. "V rebríčku sa sporenie dostalo na bronzovú pozíciu. Inými slovami, sporenie je znova v kurze a výdavky na voľnočasové aktivity alebo technologické produkty posunulo na nižšie priečky," vysvetľuje Ohlig.

Zo štúdie ďalej vyplýva, že nemeckí spotrebitelia majú oveľa väčšiu dôveru k budúcnosti než ostatní Európania. Nielsen už vyše 13 rokov pravidelne oslovuje spotrebiteľov v 64 krajinách a na základe toho vypracúva svoj index dôvery.

Nemci hodnotia najmä svoje pracovné vyhliadky oveľa pozitívnejšie než zvyšok Európy. Kým v Nemecku dve tretiny respondentov (66 %) hodnotia svoju pracovnú situáciu v nasledujúcich 12 mesiacoch ako dobrú alebo veľmi dobrú, v európskom priemere ide len o 36 %. Aj vlastnú finančnú situáciu 57 % Nemcov hodnotí ako dobrú alebo veľmi dobrú, v rámci celej Európy tak učinilo len 43 %.

Napriek tomu nie sú Nemci najoptimistickejší, v Európe sa nedostali ani len do prvej päťky. Oveľa väčšiu dôveru k budúcnosti majú podľa štúdie Dáni, Holanďania, Česi, Rakúšania, Poliaci a Švajčiari. Nemci sa tak dostali až na siedme miesto.