Stavebná produkcia v eurozóne v apríli klesla, tempo poklesu sa zrýchlilo

Pridajte názor  Zdroj:

19. 6. 2019 - Stavebná produkcia v eurozóne pokračovala v apríli v poklese, pričom tempo poklesu sa zrýchlilo. Najviac sa pod to podpísal vývoj v oblasti inžinierskych stavieb.

Stavebná produkcia v eurozóne pokračovala v apríli v poklese, pričom tempo poklesu sa zrýchlilo. Najviac sa pod to podpísal vývoj v oblasti inžinierskych stavieb. Ukázali to v stredu zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Stavebná produkcia klesla po úprave o sezónne vplyvy v apríli medzimesačne o 0,8 %. V predchádzajúcom mesiaci pokles dosiahol 0,4 %. Aprílový údaj predstavuje najvýraznejší pokles od januára, keď sa stavebná produkcia znížila o 1,1 %.

Najviac aprílový vývoj ovplyvnila oblasť inžinierskych stavieb. V tomto sektore sa produkcia znížila o 2,5 %.

Na medziročnej báze produkcia v stavebníctve eurozóny vzrástla, tempo rastu sa však výrazne spomalilo. Zatiaľ čo v marci rast dosiahol 5,8 %, v apríli predstavoval len 3,9 %.

V širšej Európskej únii stavebná produkcia klesla v apríli medzimesačne o 0,6 % a mierne tak spomalila tempo poklesu. V marci pokles dosiahol 0,7 %.

V medziročnom porovnaní sa produkcia v stavebníctve EÚ zvýšila o 4,5 %. Podobne ako v prípade eurozóny zaznamenala tak výrazné spomalenie rastu, keď v marci vzrástla o 6,2 %.