Bloomberg: Trump opäť zbohatol, má majetok v hodnote tri miliardy USD

Diskusia 1  
Bloomberg: Trump opäť zbohatol, má majetok v hodnote tri miliardy USD
Zdroj: Bloomberg;ČTK
Foto: SITA/AP


13. 6. 2019 - Trump sa nedostal na zoznam 500 najbohatších ľudí sveta zostavovaný agentúrou Bloomberg. Majetok ľudí na dolnom konci zoznamu sa pohybuje okolo štyroch miliárd USD.

Hodnota čistého imania amerického prezidenta Donalda Trumpa sa za posledný rok zvýšila o päť percent na tri miliardy USD. Pomohol k tomu rast hodnoty podielu v dvoch kancelárskych budovách. Uviedla to agentúra Bloomberg, ktorá sleduje zmeny hodnoty majetku svetových miliardárov svojím indexom.

Tohtoročný rast prichádza po dvoch rokoch poklesu a vracia sa na úroveň z roku 2016. Bloomberg upozornil, že Trumpov majetok vzrástol napriek niektorým neúspechom rodinnej firmy, vrátane zrušenia dvoch nových hotelových reťazcov a slabšieho výkonu letoviska Mar-a-Lago na Floride a siedmich golfových ihrísk.

K rastu hodnoty majetku pomohol Trumpovi jeho priateľ Steven Roth, ktorý vedie spoločnosť Vornado Realty Trust. Hodnota Trumpovho 30-percentného podielu v dvoch realitách firmy Vornado, na Manhattane a v San Franciscu, sa na celkovom majetku podieľala štvrtinou a hodnota podielu sa zvýšila medziročne o 33 percent na 765 miliónov USD. Hodnota tohto podielu prekonala tiež hodnotu golfových ihrísk a rezortov a stala sa najväčším zdrojom jeho majetku. Hodnota golfových ihrísk a klubov sa znížila o 19 percent na 525 miliónov USD, najmä kvôli poklesu dopytu.

Podľa dostupných informácií Trump dlhuje veriteľom najmenej 550 miliónov USD. To je zhruba rovnaká suma ako vlani.

Bloomberg: Trump opäť zbohatol, má majetok v hodnote tri miliardy USD

Trumpove odhady hodnoty majetku sú často vyššie ako odhady nezávislé. A tiež ich často mení. Keď Trump v roku 2015 oznámil kandidatúru, tak uvádzal, že jeho majetok má hodnotu 8,7 miliardy USD. Bloomberg ale odhadol, že je to len 2,9 miliardy USD. Trump tento odhad odmietol a označil za hlúpy. Potom oznámil, že hodnota jeho majetku je viac ako desať miliárd USD. Uviedol, že veľká časť hodnoty jeho majetku pochádza z ceny jeho značky, ktorú vyčíslil až na štyri miliardy USD.

Trump svoj majetok spravuje prostredníctvom niekoľkých firiem, ktoré dohromady tvoria spoločnosť s názvom The Trump Organization. Než sa ujal funkcie, umiestnil svoje podniky do zvereneckého fondu, z ktorého má výlučný prospech a na ktorý dohliadajú jeho dvaja starší synovia a dlhoročný účtovník Allen Weisselberg.

Trumpovo rozhodnutie ponechať si majetok i v čase, kedy sedí v úrade prezidenta, porušuje tradíciu trvajúcu desiatky rokov. Výsledkom sú žaloby, v ktorých je Trump obviňovaný z porušovania ústavy, pretože predáva svoje služby vláde. Jeho kritici tiež tvrdia, že zarába na prezidentskej funkcii, čo ale Trump v októbri odmietol, keď televízii Fox News Channel povedal, že prezidentovania ho stojí miliardy dolárov.