Európske banky zaplatili ECB 21,4 mld. eur od zavedenia negatívnych sadzieb

Pridajte názor  
Európske banky zaplatili ECB 21,4 mld. eur od zavedenia negatívnych sadzieb
Zdroj:

10. 6. 2019 - Európske banky prepísali 21,4 miliardy eur zo svojich príjmov Európskej centrálnej banke (ECB) za 5 rokov, odkedy zaviedla negatívne úrokové sadzby.

ECB znížila depozitnú sadzbu do negatívneho pásma 11. júna 2014, keď sadzba klesla na -0,1 %. Cieľom tohto kroku bola podpora ekonomiky. Negatívna sadzba na vklady totiž odradzuje komerčné banky, aby umiestňovali svoju hotovosť v ECB, a stimuluje ich, aby tieto peniaze radšej poskytli vo forme úverov alebo investovali. Aktuálne sa depozitná sadzba nachádza na úrovni -0,4 %.

Európske banky len v roku 2018 zaplatili rekordných 7,5 miliardy eur za svoje depozity, čo znamená, že priemerne zaplatili ECB 21 miliónov eur denne, vyplýva zo správy firmy Deposit Solutions.
Od roku 2016 do roku 2018 pripadala až tretina zo všetkých poplatkov za depozity v eurozóne na nemecké banky, na francúzske banky 24 % a na holandské 13 %.

Správa, ktorá analyzuje údaje ECB, takisto ukázala, že tieto poplatky mali výrazný negatívny vplyv na ziskovosť bánk, keď v roku 2018 znížili zisky o 4 %. Opäť najväčšia záťaž pripadla na nemecké banky, ktoré stratili 9 % ziskov.

Náklady navyše rastú. Analýza Deposit Solutions ukázala, že úrokové platby nemeckých bánk sa počas uplynulých troch rokov takmer zdvojnásobili.