Počet bánk v Európskej únii klesá, na Slovensku je stav stabilný

Diskusia 1  Zdroj:

7. 6. 2019 - Bankový sektor v únii zamestnáva 2,7 milióna ľudí, na Slovensku to bolo na konci vlaňajška necelých 21 tisíc pracovníkov.

Počet bánk v krajinách Európskej únie od roku 2008 kontinuálne klesá. V roku 2017 ich bolo v únii 6 250, čo je 27-percentný prepad oproti roku 2008. Na Slovensku je 27 bánk a ich počet je viac-menej stabilný bez výraznejších výkyvov. Najväčší počet bánk je podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej v Nemecku. Nemecké banky tvoria 26 % z celkového počtu bánk v EÚ.

Bankový sektor v únii zamestnáva 2,7 milióna ľudí. Najviac zamestnancov je opäť v Nemecku, teda 23 % z celkového počtu v EÚ. Nemecký bankový sektor zamestnáva takmer 620 tisíc ľudí, v krajine pôsobí zhruba 1 600 bánk. "Nemecko je však špecifické v tom, že na trhu funguje veľký počet lokálnych sporiteľní," povedala Buchláková. Ku koncu minulého roka bankový sektor SR zamestnával podľa údajov Národnej banky Slovenska takmer 21 tisíc pracovníkov.

Na Slovensku podľa Národnej banky Slovenska dosiahol bankový sektor v minulom roku čistý zisk zhruba 640 mil. eur. "Bankový sektor na Slovensku patrí už dlhšie obdobie v pomere ku vlastným zdrojom k najziskovejším v bankovej únii," dodala Buchláková. Slovenská sporiteľňa je s 2,2 milióna klientov a hodnotou aktív takmer 18 miliárd eur najväčšou bankou na Slovensku.

Aktíva bankového sektora dosiahli v rámci EÚ takmer 43 biliónov eur. Členským štátom s najvyššími aktívami je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat Veľká Británia so sumou 9 biliónov eur. Nasleduje Francúzsko so sumou 3,7 bilióna eur.