Ceny zemiakov na Slovensku lámu rekordné hodnoty

Cena zemiakov je momentálne na Slovensku medziročne vyššia o takmer 60 %.

Ceny zemiakov na Slovensku v súčasnosti dosahujú rekordne vysoké hodnoty. Jeden kilogram sa totiž predáva v priemere za 0,95 eura, čo tu historicky ešte nebolo. Oproti aprílu 2018, kedy sa cena pohybovala v priemere na úrovni 0,60 eura za kilogram, tak ide o nárast ceny zemiakov o 58,3 %. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Slovenského farmárskeho, družstva (SFD).

Počas posledných 20 rokov, resp. od začiatku milénia, sa zemiaky predávali za cenu vyššiu ako 0,90 eura za kilogram iba počas niekoľkých mesiacov. Aktuálna priemerná cena za jeden kilogram zemiakov na úrovni 0,95 eura je tak najvyššia od začiatku milénia. Priemerná cena zemiakov za posledných desať rokov bola podľa SFD na úrovni 0,57 eura za kilogram.

"SR nie je jedinou krajinou, ktorá sa pasuje so zdražovaním zemiakov na pultoch v obchodoch. Tento trend evidujú aj v okolitých krajinách V4. V Maďarsku bol v apríli 2019 podľa údajov Eurostatu zaznamenaný medziročný nárast ceny zemiakov o 75,8 %, v Poľsku o 75,7 % a v ČR o 61,0 %. V EÚ ako celku sú sumy na cenovkách zemiakov o 28,2 % vyššie ako vlani, v eurozóne o 21,6 %," podotkla analytička SFD Eva Sadovská.

V Poľsku sa v apríli 2019 predávali zemiaky v priemere za 0,55 eura za kilogram, v Maďarsku za 0,88 eura za kilogram a v Českej republike za 0,92 eura za kilogram. Vyplynulo to z údajov zverejnených na stránkach štatistických úradov jednotlivých ekonomík, ktoré SFD prepočítalo priemerným kurzom za obdobie apríl 2019. "Ceny zemiakov predávaných na Slovensku sú tak v rámci V4 najvyššie, to ale platí dlhodobo aj o celkovej úrovni cien potravín. Čiže zemiaky ani v tomto prípade nie sú výnimkou," doplnila Sadovská.

Na problém zvyšujúcich sa cien zemiakov upozornili v apríli ako prví farmári z Českej republiky. "Ako dôvod uvádzajú sucho a teda slabšiu úrodu vlani, ale problém vidia aj v skladovacích kapacitách. Zásoby domácich zemiakov tak dochádzajú, alebo došli a zemiaky sa tak momentálne dovážajú zo zahraničia do obchodov za vyššie ceny. Tento istý problém bol potvrdený pestovateľmi či producentmi aj na Slovensku. Odborníci ale hovoria aj o tom, že pestovať je potrebné také druhy zemiakov, o ktoré slovenský spotrebiteľ prejavuje záujem," uzavrela Sadovská.

Slovenské farmárske, družstvo (SFD) vzniklo za účelom vytvorenia silného partnerstva medzi vybranými podnikmi poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú a udržateľnú prosperitu a finančnú stabilitu.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy