Slovenské výrobné ceny medzimesačne klesli, ale menej ako v eurozóne

Pridajte názor  Zdroj:

5. 6. 2019 - Aprílové ceny slovenských výrobcov oproti marcu oslabili o 0,1 %, v rámci celej eurozóny sa v priemere znížili o 0,3 %.

Ceny slovenských priemyselných výrobcov v apríli medzimesačne oslabili o 0,1 percenta, ale znížili sa miernejšie v porovnaní s celou eurozónou, v ktorej v priemere klesli o 0,3 percenta. V rámci celej Európskej únie výrobné ceny v apríli medzimesačne stagnovali. Medziročne sa ceny priemyselných výrobcov na Slovensku v apríli zvýšili o štyri percentá, čiže výraznejšie ako v rámci celej eurozóny (2,6 %) aj celej EÚ (2,9 %). Vyplýva to z odhadov, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Medzimesačne výrobné ceny v apríli klesli najviac v Belgicku (-1,7 %), Taliansku (-1,5 %) a vo Švédsku (-0,8 %). Najvýraznejší rast nastal v Dánsku a Grécku (zhodne 1,2 %) a v Maďarsku (0,9 %). Medziročne sa ceny priemyselných výrobcov v apríli najviac zvýšili v Rumunsku (6,7 %), Maďarsku (6,5 %) a v Lotyšsku (5,6 %). Pokles výrobných cien oproti aprílu minulého roka nenastal ani v jednej členskej krajine Európskej únie.