Svetová banka zhoršila prognózu rastu globálneho hospodárstva

Pridajte názor  Zdroj:

5. 6. 2019 - Banka odhaduje, že svetová ekonomika v tomto roku posilní iba o 2,6 %, v januári predpovedala jej rast o 2,9 %.

Svetová banka zhoršila svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky vzhľadom na obchodné konflikty a napätie vo finančnej oblasti. Banka očakáva, že svetové hospodárstvo v tomto roku posilní iba o 2,6 percenta. Išlo by o najpomalší rast od roku 2016. Ešte v januári Svetová banka odhadovala, že globálna ekonomika v roku 2019 dosiahne rast o 2,9 percenta.

Banka zhoršila predpoveď rastu ekonomiky v každom regióne sveta okrem Spojených štátov amerických, v prípade ktorých naďalej očakáva zväčšenie hrubého domáceho produktu v tomto roku o 2,5 percenta. Predpoveď rastu hospodárstva eurozóny Svetová banka zredukovala na 1,2 percenta z úrovne 1,6 percenta, ktorú prognózovala v januári.

Ekonomika Číny podľa banky v tomto roku posilní o 6,2 percenta, čiže najpomalším tempom od roku 1990. Washington a Peking voči sebe navzájom uvalili clá na dovozy v hodnote stoviek miliárd dolárov pre spory v technologickej oblasti, pričom táto konfrontácia vyvolala neistotu medzi firmami.