Laboratórne vyšetrovacie metódy môžu byť v budúcnosti v rukách štátu

Pridajte názor  Zdroj:

3. 6. 2019 - Ministerstvo zdravotníctva zriadilo pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať možnosť založenia štátnej akciovej spoločnosti, aby laboratórne vyšetrovacie metódy boli v budúcnosti v rukách štátu.

Ministerstvo zdravotníctva SR zriadilo pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať možnosť založenia štátnej akciovej spoločnosti, aby laboratórne vyšetrovacie metódy boli v budúcnosti v rukách štátu. Rezort o tom informoval vo svojom vyhlásení, ktorým reagoval na rokovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne a spoločnosti Medirex, ktorá zabezpečuje vysoké percento laboratórnych vyšetrení. Spoločnosti Medirex a Medicyt ukončili 31. mája zmluvný vzťah so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Spoločnosti, ktoré zabezpečujú laboratórnu diagnostiku, vzniesli na rokovaniach finančné požiadavky, ktorým VšZP nemohla podľa zverejneného stanoviska vyhovieť.

"Ministerstvo zdravotníctva situáciu ohľadom rokovaní Všeobecnej zdravotnej poisťovne a spoločnosti Medirex, ktorá zabezpečuje vysoké percento laboratórnych vyšetrení, pozorne sleduje a informuje sa o detailoch. Ministerstvo v sobotu poslalo členom predstavenstva poisťovne list so žiadosťou o obnovenie rokovaní. Generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubica Hlinková dnes informovala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú o dnešných prebiehajúcich rokovaniach," informovalo MZ. Hlinková šéfku rezortu zdravotníctva ubezpečila, že cieľom poisťovne je s predmetnou spoločnosťou uzavrieť dohodu.

"Rezort postupne systematicky pracuje na krokoch, aby v štátnych zdravotníckych zariadeniach nezarábali súkromníci. Väčšina nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva už prevádzkuje vlastné lekárne. Takisto v súvislosti s prevádzkovateľmi spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVALZ) v štátnych nemocniciach došlo k výraznému zníženiu ich ziskovosti," dodalo ministerstvo.