Peking vydal Bielu knihu k obchodnému sporu s USA

Pridajte názor  Zdroj:

2. 6. 2019 - Čína uviedla, že zodpovednosť za súčasné stupňovanie obchodnej vojny nesú Spojené štáty. Peking súčasne vyjadril pripravenosť pokračovať v rokovaniach.

Čína uviedla, že zodpovednosť za súčasné stupňovanie obchodnej vojny nesú Spojené štáty. Peking súčasne vyjadril pripravenosť pokračovať v rokovaniach. „Čína nechce obchodnú vojnu, ale nemá pred ňou nijaký strach,“ uvádza sa to v Bielej knihe, ktorú v nedeľu uverejnila štátna rada krajiny.

Peking je pripravený „spolupracovať s USA v záujme nájdenia riešenia situácie na základe dohody výhodnej pre obe strany“, uvádza sa ďalej v dokumente. V tejto záležitosti však jestvujú určité hranice. Čína v základných otázkach nepripustí nijaké kompromisy.

„Suverenita a česť krajiny sa musí rešpektovať. Dohoda medzi oboma stranami musí spočívať v rovnoprávnosti a vzájomnej výhodnosti,“ uvádza sa v Bielej knihe s tým, že Čína je otvorená rokovaniam, ale bude bojovať až do konca, keď to bude potrebné. Vláda má dostatok priestoru na to, aby zabezpečila zdravý vývoj čínskej ekonomiky aj počas napätia.