Turecká ekonomika v 1. kvartáli medziročne klesla o 2,6 %,

Pridajte názor  Zdroj:

31. 5. 2019 - Turecká ekonomika v 1. kvartáli medziročne klesla o 2,6 %, uviedol turecký štatistický úrad. To bolo v postate v súlade s očakávaniami, keď analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s kontrakciou o 2,5 %.

Turecká ekonomika v 1. kvartáli medziročne klesla o 2,6 %, uviedol turecký štatistický úrad. To bolo v postate v súlade s očakávaniami, keď analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s kontrakciou o 2,5 %. Oficiálne údaje potvrdili prepad krajiny do recesie po vlaňajšej menovej kríze.

Od konca roka 2017 sa hodnota tureckej líry voči doláru prepadla o 36 %. Inflácia vlani prudko vyskočila a centrálna banka bola nútená zvýšiť úrokové sadzby.

V medzikvartálnom porovnaní hrubý domáci produkt (HDP) od januára do marca na sezónne a kalendárne upravenej báze stúpol o 1,3 %.

Štatistický úrad takisto potvrdil, že v poslednom kvartáli 2018 HDP medziročne padol o 3 %. Pre tureckú ekonomiku to bol najhorší štvrťrok za takmer desaťročie. Za celý rok 2018 sa turecký HDP zvýšil o 2,6 %.

V 1. kvartáli malo na ekonomiku výrazný negatívny vplyv oslabenie stavebníctva a priemyslu.

Turecká líra sa dostala v posledných mesiacoch opäť pod tlak. Dôvodom boli obavy zo sankcií USA, neistota týkajúca výsledku regionálnych volieb v Istanbule a pokles devízových rezerv centrálnej banky.