ECB nepotrebuje meniť svoju politiku

Diskusia 1  Zdroj:

26. 5. 2019 - Európska centrálna banka (ECB) nepotrebuje meniť svoju politiku, napriek slabšiemu výkonu hospodárstva eurozóny.

Európska centrálna banka (ECB) nepotrebuje meniť svoju politiku, napriek slabšiemu výkonu hospodárstva eurozóny. Vyhlásil to v nedeľu Jens Weidmann, člen Rady guvernérov a možný budúci prezident ECB.

Rada guvernérov ECB sa má stretnúť najbližšie 5. a 6. júna, keď rozhodne aj o podmienkach tretieho kola lacných úverov komerčným bankám. To je jedno z viacerých opatrení, ktoré použila na stimulovanie úverov v bloku.

„Toto nie je situácia, keď sa ceny znižujú a my teraz musíme reagovať,“ povedal šéf nemeckej centrálnej banky na dni otvorených dverí v Bundesbank. Weidmann dodal, že klesajúca nevyužitá kapacita v ekonomike, najmä rozsah toho, ako sa práca, kapitál a iné zdroje využívajú pod ich maximálnou úrovňou, by eventuálne mohla viesť k zvýšeniu cien.

Tempo rastu spotrebiteľských cien v euroregióne sa už roky drží pod cieľovou úrovňou ECB, ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 %. A to aj napriek rozsiahlym stimulom centrálnej banky.

Weidmann, "strážca nemeckého ortodoxného prístupu", ktorý sa neraz postavil proti uvoľneniu politiky ECB, je jedným z horúcich kandidátov na post jej šéfa po odchode súčasného prezidenta banky Maria Draghiho v novembri. Môže však čeliť opozícii zadlžených krajín na juhu bloku, ktoré uprednostňujú nižšie úrokové sadzby.

„Určite by nebolo dobré vyvolať dojem, že určité národnosti sú zásadne vylúčené z postu prezidenta ECB,“ povedal Weidmann. "To by bol opak toho, čo chceme dosiahnuť, čo je akceptácia."