Talianska ekonomika by mala tento rok vzrásť len o 0,3 %

Pridajte názor  Zdroj:

22. 5. 2019 - Talianska ekonomika zaznamená tento rok podstatne slabšie tempo rastu, než sa pôvodne očakávalo. Zatiaľ čo pôvodný odhad predpokladal vyše 1-percentný rast, podľa najnovšej prognózy talianskeho štatistického úradu Istat bude tempo rastu len mierne nad nulou.

Talianska ekonomika zaznamená tento rok podstatne slabšie tempo rastu, než sa pôvodne očakávalo. Zatiaľ čo pôvodný odhad predpokladal vyše 1-percentný rast, podľa najnovšej prognózy talianskeho štatistického úradu Istat bude tempo rastu len mierne nad nulou.

Podľa najnovších ekonomických vyhliadok Istatu, ktoré zverejnil server RTTNews, sa hrubý domáci produkt (HDP) Talianska zvýši tento rok len o 0,3 %. Ešte v novembri prognóza na rok 2019 počítala s rastom ekonomiky na úrovni 1,3 %.

Štatistický úrad zredukoval smerom nadol aj odhad vývoja ekonomiky za rok 2018. Zatiaľ čo pôvodne odhadoval rast za minulý rok na úrovni 1,1 %, teraz ho stanovil na 0,9 %.

Export by mal tento rok vzrásť o 1,7 %, dodal Istat. Dovoz bude rásť o čosi rýchlejšie, odhaduje úrad, ktorý odhad rastu stanovil na 1,8 %.

Nepriaznivý vývoj odhaduje Istat aj v oblasti nezamestnanosti. Ako uviedol, nezamestnanosť by tento rok mala mierne vzrásť, a to na 10,8 %.