Britské továrne zaznamenali najstrmší pokles objednávok od októbra 2016

Pridajte názor  Zdroj:

21. 5. 2019 - Britské továrne zaznamenali tento mesiac najstrmší pokles objednávok od konca roka 2016. Prispel k tomu nedávny tlak na vybudovanie zásob pred pôvodným termínom brexitu na konci marca, ktorý bol neskôr odložený na koniec októbra.

Britské továrne zaznamenali tento mesiac najstrmší pokles objednávok od konca roka 2016. Prispel k tomu nedávny tlak na vybudovanie zásob pred pôvodným termínom brexitu na konci marca, ktorý bol neskôr odložený na koniec októbra. Ukázal to v utorok prieskum konfederácie britského priemyslu (CBI).

Podľa údajov CBI sa príslušný index, ktorý odráža vývoj objednávok, v máji prepadol na -10 z -5 bodov v apríli, čo je jeho najnižšia úroveň od októbra 2016.

To nie je dobrá správa pre výrobný sektor, keďže tento ukazovateľ v máji zvyčajne rastie.

Celkovo prieskum odhalil, že oživenie výroby vďaka budovaniu zásob pred pôvodným termínom brexitu v marci 2019 rýchlo opadáva. A zároveň sú továrne zavalené najväčšími zásobami hotových výrobkov od roku 2009.

Prieskum ukázal, že exportné objednávky klesli minulý mesiac najprudšie od júla 2016, uviedol CBI.

"Tieto výsledky poskytujú ďalší dôkaz o tom, že výrobcovia si urýchlene vytvárali skladové zásoby v rámci krízových plánov pred brexitom," uviedla ekonómka CBI Anna Leachová.

To v kombinácii s prudkým poklesom objednávok jasne ukazuje, prečo je potrebné nájsť rýchlo východisko zo slepej uličky, v ktorej uviazol brexit.