Akciový trh USA oslabil napriek zrušeniu ciel na oceľ a hliník z Kanady a Mexika

Pridajte názor  Zdroj:

19. 5. 2019 - Index S&P 500 stratil 0,6 %, priemyselný Dow Jones si odpísal 0,4 %, technologický Nasdaq si pohoršil o 1 % a index menších firiem Russell 2000 oslabil o 1,4 %.

Americký akciový trh v piatok oslabil, keďže nervozita investorov pre stupňujúcu sa obchodnú vojnu medzi USA a Čínou zatienila povzbudzujúci vývoj sporov Washingtonu s ďalšími kľúčovými obchodnými americkými partnermi. Správy o tom, že USA dosiahli dohodu s Kanadou a Mexikom na zrušení ciel na oceľ a hliník, nedokázali zlepšiť náladu investorov. Dôveru nezlepšili ani predchádzajúce správy o tom, že prezident USA Donald Trump o šesť mesiacov odložil rozhodnutie o zavedení ciel na dovoz áut a automobilových dielcov, keďže pokračujú rokovania s Európskou úniou a Japonskom.

Index S&P 500 stratil 0,6 percenta a uzavrel na úrovni 2 859,53 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,4 percenta a klesol na hodnotu 25 764 bodov, technologický Nasdaq si pohoršil o 1 percento na 7 816,28 bodu a index menších spoločností Russell 2000 oslabil o 1,4 percenta na 1 535,76 bodu.

K firmám, ktoré v piatok oslabili najviac, patrili spoločnosti z technologického a priemyselného sektora. Dodávatelia energií mierne posilnili. Akcie menších firiem si pohoršili výraznejšie ako zvyšok trhu. V rámci indexu S&P 500 najviac klesol výrobca traktorov Deere po tom, ako zhoršil prognózu svojho zisku v tomto roku. Akcie firmy si odpísali 7,7 %.

Americké kroky proti čínskej spoločnosti Huawei Technologies naďalej negatívne vplývali na producentov čipov, ktorí sú dodávateľmi tohto čínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení. Firma Qorvo klesla o 6,1 percenta, spoločnosť Skyworks Solutions oslabila o 4,8 percenta a firma Micron Technology stratila 3,4 percenta.