Čína sa nikdy nepodvolí tlaku zahraničia, reagoval Peking na nové kroky USA

Pridajte názor  Zdroj:

13. 5. 2019 - Čína sa nikdy nepodvolí tlaku zahraničia, vyhlásila v pondelok čínska vláda v reakcii na najnovšie kroky Washingtonu.

Čína sa nikdy nepodvolí tlaku zahraničia, vyhlásila v pondelok čínska vláda v reakcii na najnovšie kroky Washingtonu. Ten zvýšil clá na ďalší čínsky tovar a varoval, že tak urobí aj v prípade zvyšných čínskych produktov. Podrobnosti v súvislosti s odvetou voči USA však vláda zatiaľ nezverejnila.

Spojené štáty zvýšili v piatok (10. 5.) dovozné clá na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd USD (178,09 miliardy eur) potom, ako prezident Donald Trump oznámil, že Čína "porušila dohodu". Podľa Trumpa sa Peking rozhodol neplniť sľuby, ktoré dal Washingtonu v minulých mesiacoch. Trump zároveň oznámil, že je pripravený uvaliť zvýšené clá aj na zvyšné čínske produkty, čo znamená, že postupne by bol zvýšenými clami zaťažený všetok tovar z Číny smerujúci do USA.

Peking prisľúbil, že bude reagovať, zatiaľ ale detaily neprezradil. Ako povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang, "Čína nikdy nepodľahne zahraničnému tlaku." Čo sa týka detailov čínskej odvety, dodal, že budú zverejnené neskôr.