Preklep na najrozšírenejšej bankovke v krajine

Pridajte názor  
Preklep na najrozšírenejšej bankovke v krajine
Zdroj: QZ
Foto: RBA


10. 5. 2019 - Nová austrálska bankovka v nominálnej hodnote 50 dolárov bola daná do obehu v októbri minulého roka. Má pôsobivé holografické prvky proti falšovaniu, ako napríklad labuť, ktorá vytvára dojem, že lieta. Ale ako to už býva, ľudia si všímajú najmä chyby.

Diabol je v detailoch. Mikrotlačou vytvorený text na zadnej strane bankovky obsahuje výňatky z prejavu pvej ženskej zástupkyne austrálskeho parlamentu Edith Cowanej. „Je to veľká zodpovednosť byť jedinou ženou...“ Bohužiaľ, na dvoch miestach je preklep v slove zodpovednosť. Namiesto responsibility je vytlačené responsibilty. Túto chybu si všimol rozhlasový poslucháč, ktorý to oznámil do vysielania stanice Triple M v Austrálii. Musel mať asi bankovku pod lupou, lebo text nie je viditeľný voľným okom. Stanica následne „vylepila“ obrázok na svoju stránku na Instagrame.

Preklep na najrozšírenejšej bankovke v krajine

Centrálna baka krajiny, Royal Bank of Australia, vo vyhlásení deklaruje, že si je vedomá preklepu od decembra, a plánovala ho opraviť v najbližších mesiacoch. „Tieto bankovky sú zákonným platidlom a môžu sa tak aj naďalej používať. Nemá to nijaký vplyv na ich platnosť a funkčnosť,“ povedal hovorca banky. „Skontrolovali sme naše procesy, aby sme odstránili pravdepodobnosť výskytu takejto chyby v budúcnosti.“

V obehu sú 50 dolárovky za 46 miliónov dolárov, je to najrozšírenejšia bankovka v krajine a ďalších 354 miliónov verzií s preklepom už bolo vytlačených, ale do obehu sa nedostali.