Premiér Pellegrini: Mnohé americké firmy plánujú rozvíjať svoje aktivity na Slovensku

Diskusia 5  
Premiér Pellegrini: Mnohé americké firmy plánujú rozvíjať svoje aktivity na Slovensku
Zdroj: TASR
Foto: TASR/Jakub Kotian;Michal Svítok


3. 5. 2019 - Všetky americké firmy, s ktorými sa stretol slovenský premiér Peter Pellegrini počas svojej aktuálnej cesty v Spojených štátoch, sú veľmi spokojné so svojimi aktivitami na Slovensku.

"Mnohé z nich ďalej plánujú pokračovať v rozvoji svojich aktivít a dokonca možno aj zvyšovať počet pracovných miest," uviedol vo štvrtok (2.5.) po stretnutí s podnikateľmi vo Washingtone.

Na rokovaní sa zúčastnili predstavitelia najväčších amerických firiem, ktoré sú aktívne na Slovensku a zamestnávajú u nás desiatky tisíc ľudí. Išlo napríklad o U.S. Steel, IBM, AT&T alebo Amazon. "Bolo to naozaj pozitívne a mne ako predsedovi vlády sa dobre počúvali názory a komentáre na to, ako vnímajú Slovensko a svoje rozhodnutia na Slovensku investovať a podnikať," zhodnotil Pellegrini.

Hovorili však aj o oblastiach, ktoré podnikateľov trápia. Premiér spomenul napríklad časť slovenského zákonníka práce, ktorá dovoľuje založiť odborovú organizáciu vo firme aj malému počtu pracovníkov, ktorí nereprezentujú väčšiu časť zamestnancov. "Hovorili sme aj o otázke nedostatku pracovnej sily. Privítali opatrenia na zvýšenie mobility a dovoz pracovnej sily na Slovensko," priblížil premiér.

Prítomných podnikateľov podľa svojich slov informoval aj o nových 21 opatreniach pre priemysel, ktoré budú garantovať stabilnejšie a predvídateľnejšie legislatívnejšie prostredie. "U všetkých firiem sa javí ako najväčší problém, ak sa prijímajú zákony s ekonomickým dopadom, ktoré prídu do platnosti ešte v priebehu roka. Tomu sa firmy nedokážu prispôsobiť, nedokážu zmeniť rozpočty," vysvetlil.
S predstaviteľmi U.S. Steel, ktorých košická fabrika v máji zatiaľ na obdobie jedného mesiaca zaviedla skrátený pracovný týždeň, bližšie o ich budúcnosti na Slovensku podľa Pellegriniho nehovorili. S firmou však mávajú na Slovensku pravidelné stretnutia a komunikáciu. "Dnes nie je na stole nejaký predaj... Podnik v Košiciach patrí stále medzi najziskovejšie v rámci skupiny a preto si nemyslím, že je momentálne na stole otázka, že by sa skupina chcela zbaviť svojej profitabilnej firmy na Slovensku," myslí si premiér.

Premiér Pellegrini: Mnohé americké firmy plánujú rozvíjať svoje aktivity na Slovensku

Odvolal sa pritom na vyjadrenie vedenia spoločnosti, podľa ktorého je skrátený pracovný čas reakciou na aktuálny vývoj na trhu s oceľou. "Pokiaľ pôjde len o krátkodobé opatrenia a do mesiaca sa to vráti naspäť do normálu, nemalo by to predstavovať žiadny problém," zdôraznil Pellegrini a ocenil, že k tomuto kroku došlo aj po dohode s odborármi. "Žiadne informácie o tom, že by sa mal následne výrazne znižovať počet zamestnancov, nemám," dodal.

V oblasti obranného priemyslu momentálne SR podľa Pellegriniho s americkými spoločnosťami nerokuje o ďalších nákupoch a investíciách nad rámec toho, čo už je dohodnuté, teda stíhačiek F-16 a vrtuľníkov Black Hawk. Všetci podľa neho vnímajú, že taká malá ekonomika ako Slovensko má svoje limity. "Ja si myslím, že teraz sa budeme sústreďovať vo vzťahu k americkým spoločnostiam na splnenie tých kontraktov, ktoré máme," dodal predseda slovenskej vlády.