Znečistená ropa za miliardy eur, ktorú nikto nechce

Diskusia 9  
Znečistená ropa za miliardy eur, ktorú nikto nechce
Zdroj: ČTK;Reuters
Foto: SITA/AP


2. 5. 2019 - Bol to pokojný veľkonočné sviatok, až kým do kancelárií veľkých ropných firiem a rafinérií v Európe neprišiel e-mail v ruštine. Prišiel od bieloruského štátneho prevádzkovateľa ropovodov Gomeltransnefť. Rafinériám a prevádzkovateľom ropovodov v Poľsku, na Ukrajine, na Slovensku v Maďarsku a v Českej republike oznámil, že ropa, ktorá k nim smeruje z Ruska ropovodom Družba dlhým 5500 kilometrov, je silne znečistená.

"Žiadame vás, aby ste okamžite prijali všetky opatrenia, a vyhli sa tak prípadným stratám a ďalším negatívnym dôsledkom," uvádza sa v e-maile spoločnosti Gomeltransnefť z 19. apríla, píše agentúra Reuters.

V nasledujúcich desiatich dňoch rafinérie a ropné firmy v Európe obmedzili nákupy ruskej ropy až o milión barelov denne, čo predstavuje zhruba desať percent dovozu tejto suroviny do Európy. Prerušenie dovozu prispelo k rastu cien ropy na šesťmesačné maximum nad 75 dolárov za barel, poškodilo povesť Ruska ako vývozcu v čase zvyšujúcej sa konkurencie ropy z USA a vyvolalo v Rusku vyšetrovanie, či nešlo o sabotáž. Až do utorka však odberatelia ropy nepočuli priamo od ruského prevádzkovateľa ropovodov Transnefť, že vyvážal znečistenú ropu, upozorňujú zdroje zo západných ropných firiem a od obchodníkov. A zatiaľ nemajú jasno ani v tom, kedy budú dodávky čistej ropy obnovené.

Znečistená ropa za miliardy eur, ktorú nikto nechce

Kontaminácia ropy sa netýka len Ruska. Odberatelia americkej ropy z Európy a z Ázie v uplynulom roku odmietli celý rad dodávok z Texasu kvôli zlej kvalite. Rozsah a závažnosť problému je však v tomto prípade vzácna, upozorňujú zdroje z odvetvia.

Až do súčasného incidentu bola Transnefť považovaná za veľmi spoľahlivú. Firma prevádzkuje 68 000 kilometrov ropovodov, ktorými denne pretečie okolo desať miliónov barelov ropy. Denne vyvezie viac ako štyri milióny barelov suroviny. "Predstavuje to obrovský problém pre európske rafinérie závislé na dodávkach ruskej ropy," uviedla analytička spoločnosti Energy Aspects Amrita Senová. "Aj keď to vyzerá ako mimoriadne, vyvoláva to otázku, či je potrebné hľadať alternatívneho dodávateľa ako zálohu."

Ropa bola znečistená organickými chloridmi, čo sú zlúčeniny používané v odvetví k zvýšeniu ťažby z ropných polí a na zrýchlenie toku ropy. Zlúčeniny je ale potrebné pred vstupom do ropovodu odstrániť, pretože môžu poškodiť vybavenie rafinérií alebo pri veľkých teplotách vytvárať jedovatý chlór. Testy ropy z Družby v Bielorusku ukázali, že hladina organického chloridu medzi 19. a 22. aprílom predstavovala 150 až 330 častíc na jeden milión (ppm). Maximálna povolená hranica zo strany Transnefť je desať ppm.

"Tá ropa je nepredajná. Nemôžete len tak znížiť cenu a predať ju so zľavou, pretože tú ropu nikto nechce," povedal zdroj z jednej západnej ropnej firmy. Odberatelia, ktorí dostali kontaminovanú ropu, ju teraz musia niekde uskladniť a zriediť s čistou ropou, aby v nej bola nižšia úroveň chloridov. V prípade jedného veľkého ropného tankera to môže stáť milióny dolárov. Lenže tento postup je vhodný skôr pre ropu prepravovanú tankermi a nie je tak jednoduchý v prípade ropy z ropovodu.

Vladimir Putin a Nikolaj Tokarev, šéf Transneftu
Vladimir Putin a Nikolaj Tokarev, šéf Transneftu

Nemecko a Poľsko budú musieť obrátiť tok a nechať tiecť ropu späť do Ruska alebo do prístavov v Poľsku, pretože rafinérie v týchto krajinách nemajú dostatok skladovacích priestorov, aby ropu mohli skladovať, kým ju budú môcť zriediť. "To bude trvať mesiace a export z Ruska, a dokonca aj ťažba, sa možno budú musieť znížiť," dodala analytička Senová.

Prečo bola ropa znečistená, to zatiaľ nikto nevysvetlil. Vyjadrenie ruskej strany zatiaľ hovorí o úmyselnom znečistení v súkromnom termináli v Samare, kde sa odoberá ropa od niekoľkých malých firiem. Rozsah kontaminácie ale naznačuje, že znečistená ropa mohla byť čerpaná do potrubia niekoľko dní, ak nie týždňov. Bielorusko v utorok uviedlo, že v ropovode môže byť až päť miliónov ton znečistenej ropy, čo zodpovedá mesačnému vývozu ropovodom Družba a pri súčasných cenách hodnote 2,7 miliardy USD.

Dodávky čistej ropy z Ruska ropovodom Družba pre firmu MOL majú byť obnovené do polovice mája. Dohodli sa na tom zástupcovia ruského ministerstva pre energetiku a spoločnosťou MOL, Slovnaft, Transnefť, Transpetrol a UkrTransNafta na rokovaní v Budapešti. Tlačové agentúre MTI to povedala maďarská energetická firma MOL.

MOL uviedol, že strany sa dohodli na krokoch, ktoré majú zabezpečiť kvalitu dodávok ropy zodpovedajúce požiadavkám Maďarska a Slovenska. MOL je vlastníkom Slovnaftu.

Ukrajinská spoločnosť UkrTransNaft v utorok uviedla, že očakáva, že čistá ropa by sa do EÚ mohla dostať 18. mája. UkrTransNaft má na starosti prevádzku ropovodu Družba na ukrajinskom území.

Námestník riaditeľa firmy Gomeltransněfť Družba, bieloruského prevádzkovateľa ropovodu Družba, Andrej Verige vyhlásil, že dodávky ropovodom budú ku koncu budúceho týždňa obnovené na 60 až 65 percent. Plné obnovenie prevádzky si však vyžiada najmenej šesť mesiacov. Uviedol tiež, že zatiaľ bude sprevádzkovaná len jedna vetva ropovodu, druhá zostane mimo prevádzky a bude v nej uskladnená kontaminovaná ropa. Nespresnil však, ktorá vetva bude v prevádzke.

Ropovod Družba sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy - severnú vedie do Poľska a Nemecka, južná potom cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. Kapacita ropovodu je až jeden milión barelov ropy denne, čo je zhruba jedno percento globálneho dopytu.