Fed napriek kritike zo strany Trumpa signalizoval, že úroky ani nezvýši ani nezníži

Pridajte názor  Zdroj:

2. 5. 2019 - Podľa prezidenta Trumpa ekonomika USA má "potenciál ísť nahor ako raketa", ak by Fed znížil úroky.

Americká centrálna banka signalizovala, že v nadchádzajúcich mesiacoch úroky pravdepodobne nezvýši ani nezníži vzhľadom na známky obnoveného zdravia ekonomiky, ale nezvyčajne nízkej inflácie. Federálny rezervný systém (Fed) to naznačil po tom, ako v stredu potvrdil hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni v pásme 2,25 až 2,5 percenta.

Keďže vyhlásenie Fed-u poukázalo na pretrvávanie nízkej inflácie, jeho formulácia pravdepodobne posilnila očakávania, že nasledujúcim krokom centrálnej banky by mohlo byť zníženie úrokov. Šéf Fed-u Jerome Powell však na tlačovej konferencii odmietol naznačiť nejakú nadchádzajúcu redukciu úrokov.

Americký prezident Donald Trump kritizuje riadenie Fed-u jeho šéfom Powellom ako príliš reštriktívne. V utorok Trump na Twitteri napísal, že ekonomika USA má "potenciál ísť nahor ako raketa", ak by Fed znížil úroky a obnovil program nákupov dlhopisov. Na otázku v súvislosti s útokmi zo strany Trumpa však Powell odpovedal, že Fed je "nepolitická inštitúcia", ktorá pri rozhodnutiach o svojich krokoch neberie do úvahy kritiku zvonku.

Fed v stredu uviedol, že "hospodárska aktivita rástla lepším tempom". Minulotýždňová vládna správa ukázala, že ekonomika USA počas januára až marca dosiahla prekvapujúco silný rast 3,2 percenta. Išlo o najlepší výkon americkej ekonomiky za štyri roky.