Čínsky priemysel pokračuje v raste, spomaľovanie ekonomiky mohlo byť iba dočasné

Pridajte názor  Zdroj:

30. 4. 2019 - Udržanie rastu aktivity v čínskom spracovateľskom priemysle v apríli signalizujú dva nezávislé prieskumy

PEKING 30. apríla (SITA, AP) — Aktivita v čínskom spracovateľskom priemysle si v apríli udržala rast napriek pokračujúcej colnej vojne s USA. Vyplýva to z výsledkov dvoch prieskumov, ktoré v utorok signalizovali, že spomaľovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky sa môže blížiť ku koncu. V medzimesačnom porovnaní bola aktivita síce slabšia, ale oproti februáru, kedy kľúčové ukazovatele klesli ma trojročné dno, je odvetvie v lepšom stave.

Index nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavuje ekonomický magazín Caixin, klesol na 50,2 bodu z marcových 50,8 bodu. Index z dielne Čínskej federácie logistiky a nákupov oslabil o 0,4 bodu na 50,1 bodu. Oba ukazovatele sa tak udržali nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu.

Čínska ekonomika v prvom štvrťroku medzikvartálne posilnila o 6,4 %, čo bola rovnaká miera rastu ako v posledných troch mesiacoch vlaňajška. To zvyšuje nádeje, že politika vlády v Pekingu, ktorá sa snaží zabrániť hospodárskemu poklesu zvyšovaním výdavkov a uvoľnením podmienok pre úverovanie, prináša výsledky, uviedla agentúra AP.