Tempo rastu úverovanie firmám v eurozóne sa v marci spomalilo

Pridajte názor  Zdroj:

29. 4. 2019 - Tempo expanzie úverovania firmám aj domácnostiam v eurozóne sa v marci spomalilo, ukázala správa Európskej centrálnej banky (ECB).

Tempo expanzie úverovania firmám aj domácnostiam v eurozóne sa v marci spomalilo, ukázala správa Európskej centrálnej banky (ECB). To signalizuje, že banky obmedzujú poskytovanie úverov v situácii, keď sa ochladzuje ekonomika.

Rast úverovania firmám sa v marci spomalil na 3,5 % z 3,8 % vo februári. To bolo výrazne pod pokrízovým maximom 4,3 % dosiahnutým vlani v septembri.

Tempo expanzie ekonomiky eurozóny sa výrazne ochladzuje. Dôvodom je slabý exportný dopyt. ECB už preto odložila plány spustenia normalizácie menovej politiky. Namiesto toho ohlásila nové stimulačné opatrenia, aby pomohla bankám, a tak podporila úverovanie a stále slabú ekonomiku.

Keďže ECB sa obáva, že finančné inštitúty priškrtia úverovanie firmám, uviedla, že poskytne bankám nové ultra lacné dlhodobé úvery. Cieľom je dostať peniaze k firmám, aby tieto pokračovali v investovaní.

Rast úverov domácnostiam sa v marci spomalil na 3,2 % z 3,3 %.

Menový agregát M3 v marci medziročne stúpol o 4,5 % po zvýšení o 4,3 % vo februári. Ekonómovia počítali s jeho expanziou len o 4,2 %.