Prvé jedlo z umelého mäsa bude stáť okolo 50 dolárov

Diskusia 5  
Prvé jedlo z umelého mäsa bude stáť okolo 50 dolárov
Zdroj: QZ
Foto: TASR/AP


18. 4. 2019 - Kultivácia z buniek ako riešenie v boji proti hladu. Navyše mäso z bioreaktorov nepoškodzuje životné prostredie v takej miere ako chov hospodárskych zvierat. Doteraz je však problémom cena.

Bruce Friedrich  je výkonný riaditeľ Inštitútu dobrého jedla, čo je nezisková organizácia, ktorá podporuje startupy zameriavajúce sa na mäsu z buniek. Friedrich najnovšie odhadol cenu za prvé mäsové výrobky pripravené touto netradičnou metódou. 50 dolárov by mohol stáť burger, ale aj kurča, ryby, alebo niečo iné. „Keďže tento proces je rovnaký, nemal by tam byť významný cenový rozdiel v závislosti od druhu,“ hovorí Friedrich. Prvé mäso !dopestované“ zo vzoriek buniek odobratých zo živých zvierat, bude k dispozícii v obmedzenom množstve už budúci  rok, ale niektoré startupy hovoria o ešte skoršom termíne. Cena bude závislá od produkcie, nakoľko bunky kŕmené živinami dokážu vytvárať vlákna svalového tkaniva. Tento proces bol oveľa drahší v počiatočných štádiách, keď sa všetko odohrávalo v laboratóriách a pod mikroskopom. Dnes sa už spoločnosti začínajú presúvať z laboratórií a začínajú používať viac automatizovaných systémov.

Prvé jedlo z umelého mäsa bude stáť okolo 50 dolárov

V roku 2013 Mark Post, holandský vedec a spoluzakladateľ spoločnosti Mosa Meats, stal prvou osobou na svete, kto pripravil hovädzí burger z kultivácie buniek. Proces, ktorý použil, bol naozaj drahý, pričom tri laboratóriá mali asi tri mesiace na to, aby dopestovali 20 000 vlákien hamburgeru, napísali AgFunder News. Zhruba pol kila hovädzieho mäsa z laboratória by vyšlo na 1,2 milióna dolárov, ale počas nasledujúcich rokov už cena prudko klesla. V marci 2017, Memphis Meats pre Wall Street Journal uviedol, že sa mu podarilo dostať cenu libry kuracieho mäsa (0,453kg) na 9000 USD. O rok neskôr generálny riaditeľ firmy oznámil, že cena klesla na menej ako 1 000 USD za libru. Začiatkom roku 2019, izraelská spoločnosť Aleph Farms oznámila novinárom, že dostali cenu mletej umelej hovädziny na približne 100 dolárov za libru. Mosa Meat má cieľ, aby cena jedného plátku mäsa na hamburger (113 gramov) nebola vyššia ako jeden dolár.