Českí podnikatelia za rok založili v SR viac ako 850 nových firiem

Pridajte názor  Zdroj:

17. 4. 2019 - Rebríček najčastejších zahraničných majiteľov slovenských firiem dlhodobo vedú Česi a Maďari, ktorí na Slovensku zakladajú medziročne stovky nových firiem.

Rebríček najčastejších zahraničných majiteľov slovenských firiem dlhodobo vedú Česi a Maďari, ktorí na Slovensku zakladajú medziročne stovky nových firiem. No podľa poslednej analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode je záujem českých podnikateľov o slovenský trh čoraz silnejší.

Za posledný rok založili na Slovensku viac než 850 nových podnikov, čo je najviac za posledné štyri roky. Zároveň tak zvýšili náskok pred dlhoročnou dvojkou - podnikateľmi z Maďarska, ktorým v SR pribudlo medziročne 387 firiem.

Česi na Slovensku aktuálne riadia 11.197 podnikov a zabezpečili si dlhodobo prvé miesto v rebríčku najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. "Expanzia na slovenský trh je pre českých podnikateľov jednoduchšia, ako pre podnikateľov z iných krajín. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohrávajú určite spoločná história štátov a takmer nulová jazyková bariéra. Nárastu českého kapitálu na Slovensku tiež napomáha zaujímavé hospodárske prostredie a potenciál rastu. Atraktívne prostredie sa potvrdilo nakoniec aj v prípade zahraničných vlastníkov z ostatných krajín, ktorí sa rozhodli založiť firmu na Slovensku," hovorí analytička spoločnosti Petra Štěpánová.

Po Čechoch a Maďaroch najviac nových slovenských firiem si pripísali Rumuni (144), Ukrajinci (137) a Poliaci (129). Aj v tomto prípade rozhoduje najmä geografická blízkosť a história krajín. "Poľsko a Ukrajina sú susednými štátmi Slovenska, Poliaci navyše aj členskou krajinou V4. Rumunsko bolo zase súčasťou východoeurópskeho komunistického bloku, rovnako ako Slovensko," uzatvára Štěpánová.