G. Tria považuje taliansky bankový systém za jeden z najzdravších v EÚ

Diskusia 2  Zdroj:

13. 4. 2019 - Taliansky minister financií Giovanni Tria označil domáci bankový systém za jeden za najsolídnejších v Európe.

Taliansky minister financií Giovanni Tria označil domáci bankový systém za jeden za najsolídnejších v Európe. "Náš bankový systém zápasil s dôsledkami recesie, je však jeden z najzdravších v Európe," povedal Tria talianskym médiám.

Taliansko v súčasnosti sanuje niektoré banky. "Náš bankový systém nepredstavuje hrozbu pre Taliansko ani pre Európu," argumentuje minister. Tria ubezpečil, že krajina, ktorá v poslednom kvartáli 2018 skĺzla do recesie, nepredstavuje nebezpečenstvo. "Taliansko zažíva spomalenie hospodárstva rovnako ako Nemecko," zdôraznil.

Juhoeurópska krajina čelí významnému zadlženiu, ktoré presahuje 130 % ročného hrubého domáceho produktu (HDP). Vláda očakáva v tomto roku rast iba 0,2 % a cieľ deficitu stanovila na 2,4 % HDP.

Medzinárodný menový fond (MMF) však Taliansko vyzýva k postupnej sanácii štátnych financií. Podľa zástupcu MMF pre Európu Poula Thomsena pritom má rozhodujúci význam strednodobý balík opatrení.