General Electric zaplatí 1,5 miliardy USD za nelegálne úvery

Pridajte názor  Zdroj:

12. 4. 2019 - Americký koncern General Electric (GE) zaplatí mimosúdne vyrovnanie 1,5 miliardy USD (1,32 miliardy eur), aby uzavrel dlhodobé vyšetrovanie nelegálnych hypoték, ktoré pred globálnou krízou z roka 2008 ponúkala jeho dcéra WMC Mortgage.

Americký koncern General Electric (GE) zaplatí mimosúdne vyrovnanie 1,5 miliardy USD (1,32 miliardy eur), aby uzavrel dlhodobé vyšetrovanie nelegálnych hypoték, ktoré pred globálnou krízou z roka 2008 ponúkala jeho dcéra WMC Mortgage.

Podľa amerického ministerstva spravodlivosti dohoda sa týka obvinení, že GE zatajil zlú kvalitu úverov a nedbalé kontroly WMC, keď tieto úvery spojil do balíkov hypotekárnych cenných papierov, ktoré následne predával investorom. Podľa agentúry Reuters finančná spoločnosť General Electric Capital v roku 2004 kúpila WMC, ktorý v priebehu nasledujúcich troch rokoch poskytol úvery v hodnote viac ako 65 miliárd USD.

GE v januári ohlásil zásadnú dohodu o súčasnom vyrovnaní a už vopred vytvoril rezervu 1,5 miliardy USD. Koncern v dohode neuznal žiadnu vinu. "Ide o ďalší krok v našom úsilí zbaviť GE Capital rizika," napísal koncern vo vyhlásení. "Táto dohoda predstavuje podstatnú súčasť dedičstva súvisiaceho s WMC a teší nás, že túto vec necháme za sebou."