Odloženie brexitu znamená pre britský akciový trh a libru novú neistotu

Diskusia 1  Zdroj:

11. 4. 2019 - Nad ziskmi prevážili obavy, že počas dlhého odloženia brexitu by mohla byť nahradená vláda Theresy Mayovej, konštatuje portál news.sky.com.

Britský akciový trh a libra na odloženie brexitu zareagovali opatrne. Akciový index FTSE 100 začal vo štvrtok obchodovanie poklesom o 0,25 % a v jednom okamihu strácal 0,5 percenta. Tesne pred štrnástou popoludní bol stále o 0,4 % nižšie. Libra sa tiež veľmi nehýbala a zostávala voči doláru tesne pod úrovňou 1,31 USD/GBP. Nedostatok pohybu na akciovom a devízovom trhu naznačoval neistotu o budúcnosť brexitu, ale hlavne o vládu Theresy Mayovej, uviedol portál news.sky.com. Nad akýmikoľvek ziskami prevážili obavy, že počas dlhého odloženia brexitu by Mayová mohla byť nahradená a jej výmena by mohla uviesť novú éru neistoty, dodáva portál.

"Nie je to skvelé pre ekonomiku, ak sa pridá neistota na dôvažok k neistote," uviedol Kit Juckes, menový analytik Société Générale. Akcie leteckých firiem však zareagovali pozitívne a firma EasyJet a spoločnosti IAG vlastniaca British Airways stúpli zhodne o zhruba 3 %. "Odloženie brexitu poskytne ľuďom istotu pri rezervácii ich dovolenkových alebo obchodných ciest," uviedla Karen Deeová, generálna riaditeľka britského Združenia prevádzkovateľov letísk.

https://news.sky.com/story/brexit-extension-markets-fear-change-in-government-11690358