Slovenská cena práce vlani rástla tretím najrýchlejším tempom v rámci eurozóny

Pridajte názor  Zdroj:

11. 4. 2019 - Cena práce na Slovensku stúpla o 6,8 %, pri vyjadrení v eurách sa však percentuálne viac zvýšila v ČR aj v Rumunsku (zhodne o 11,2 %) a rovnako ako na Slovensku vzrástla aj v Poľsku.

Rast hodinovej ceny práce na Slovensku bol v minulom roku v rámci eurozóny jedným z najvyšších. Cena práce v SR bez zahrnutia poľnohospodárstva a verejnej správy sa zvýšila o 6,8 percenta a rovnako ako v Estónsku tak stúpla tretím najrýchlejším tempom. Viac sa cena práce v rámci eurozóny zvýšila iba v Lotyšsku (o 12,9 %) a v Litve (o 10,4 %). V rámci celej Európskej únie hodinová cena práce vlani stúpla o 2,7 percenta a v rámci eurozóny o 2,2 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci krajín EÚ, ktoré nie sú členmi eurozóny, hodinová cena práce najvýraznejšie stúpla v Česku a Rumunsku (pri vyjadrení v eurách zhodne o 11,2 %) a na úroveň Slovenska sa v percentuálnom raste pri vyjadrení v eurách dostalo aj Poľsko (6,8 %). Spomedzi susedov Slovenska vlani cena práce rástla pomalšie v Maďarsku (pri vyjadrení v eurách o 6,4 %) a v Rakúsku (o 2,8 %).

V nominálnom vyjadrení bola vlani na Slovensku hodinová cena práce na úrovni 11,60 eura. V rámci susedov Slovenska, ktorí sú členmi Európskej únie, najvyššia hodinová cena práce bola v Rakúsku (34 eur). Pred Slovenskom bola aj Česká republika (12,60 eura) a nižšiu hodinovú cenu práce ako na Slovensku mali v Poľsku (10,10 eura) a Maďarsku (9,20 eura).