Majitelia účtov Yahoo by mali pre únik dát dostať odškodné prevyšujúce 117 miliónov dolárov

Pridajte názor  Zdroj:

11. 4. 2019 - Ak sa urovnanie schváli, jeho výška sa môže stať doteraz najväčšou sumou vyplatenou pre krádež dát.

Takmer 200 milióv ľudí, ktorým v rokoch 2013 a 2014 unikli citlivé informácie z ich účtov Yahoo, má dostať odškodnenie v celkovej sume 117,5 mil. USD. Ide o výsledok dohody revidujúcej urovnanie z októbra minulého roka, ktoré okresná sudkyňa Lucy Kohová v San José v Kalifornii odmietla. Vtedajšia dohoda rátala s odškodnením v sume 50 mil. USD, ale sudkyňa výpočty spochybnila.

Odškodné uhradí terajší majiteľ Yahoo, spoločnosť Verizon, a firma Altaba, ktorá je nasledovníkom Yahoo vlastniacim podiel v čínskej internetovej spoločnosti Alibaba Group. Ak sa urovnanie schváli, jeho výška 117,5 mil. USD sa môže stať doteraz najväčšou sumou vyplatenou pre krádež dát.

Spoločnosť Verizon v rámci dohody sľúbila, že bude pokračovať vo zvyšovaní bezpečnosti, ktoré zaviedla už po prevzatí Yahoo. Divízia Verizonu, do ktorej patrí Yahoo, má na bezpečnosť v rokoch 2018 až 2022 vynakladať v priemere zhruba 81 mil. USD ročne. Spoločnosť Yahoo v rokoch 2013 až 2016, keď bola ešte samostatnou spoločnosťou, na bezpečnosť dávala ročne v priemere 15 mil. USD.