Ceny nehnuteľností na Slovensku rástli rýchlejšie ako bol priemer EÚ

Pridajte názor  Zdroj:

11. 4. 2019 - Ceny bytov a rodinných domov na Slovensku v závere vlaňajška medziročne vzrástli o 6,8 %, v rámci celej EÚ boli vyššie o 4,2 %.

Ceny bytov a rodinných domov sa na Slovensku vo štvrtom kvartáli vlaňajška medziročne zvýšili o 6,8 percenta a oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástli o 2,8 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad EÚ Eurostat. V eurozóne aj v rámci celej Európskej únie ceny rezidenčných nehnuteľností v medziročnom porovnaní stúpli zhodne o 4,2 percenta. Oproti tretiemu kvartálu boli ceny v eurozóne vyššie o 0,7 percenta a v celej únii o 0,6 percenta.

V rámci krajín EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, ceny obytných nehnuteľností medziročne najviac posilnili v Slovinsku (18,2 %), Lotyšsku (11,8 %) a v Českej republike (9,9 %). Medziročný pokles cien obytných nehnuteľností evidovali v Taliansku (-0,6 %).

Medzikvartálne sa ceny obytných nehnuteľností vo štvrtom štvrťroku vlaňajška najviac zvýšili v Slovinsku (6,5 %), Lotyšsku (4,3 %) a na Malte (3,8 %). Medzikvartálny pokles cien bytov a rodinných domov evidovali v Dánsku (-1,7 %), Belgicku (-0,5 %), vo Veľkej Británii (-0,4 %), Švédsku (-0,2 %), Taliansku (-0,2 %) a vo Francúzsku (-0,2 %).