Medzinárodný menový fond zhoršil prognózu rastu globálneho hospodárstva

Pridajte názor  Zdroj:

9. 4. 2019 - Svetová ekonomika sa podľa fondu v tomto roku zväčší o 3,3 %.

Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku, pričom za hlavný dôvod označil zvyšujúce sa napätie v obchode. MMF očakáva, že svetová ekonomika v tomto roku posilní o 3,3 percenta, čiže tempo jej rastu sa spomalí z vlaňajších 3,6 percenta. Januárová predikcia fondu rátala s tohtoročným rastom globálnej ekonomiky o 3,5 percenta.

V prípade USA menový fond predpokladá spomalenie hospodárskeho rastu v tomto roku na úroveň 2,3 percenta po posilnení o 2,9 percenta v roku 2018. Eurozóna podľa MMF posilní celkovo o 1,3 percenta, čiže v porovnaní s minuloročným rastom o 1,8 percenta sa tiež spomalí.

Čínsky hrubý domáci produkt sa podľa prognózy fondu zväčší o 6,3 percenta. Vlani ekonomika krajiny vzrástla o 6,6 percenta. Nová prognóza je však v prípade hospodárstva Číny miernym zlepšením, keďže v januári MMF predpovedal jej posilnenie o 6,2 percenta. Perspektíva krajiny sa podľa fondu zlepšila po tom, ako americký prezident Donald Trump rozhodol o odložení plánovaného zvýšenia ciel na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 mld. USD.