Aktivita v japonskom spracovateľskom odvetví prudko klesla, firmy čelili poklesu dopytu

Pridajte názor  Zdroj:

1. 4. 2019 - Index dôvery v japonskom spracovateľskom odvetví podľa centrálnej banky klesol na 12 bodov z decembrovej úrovne 19 bodov.

Aktivita v japonskom spracovateľskom priemysle minulý mesiac oslabila. Údaje, ktoré zverejnila v pondelok japonská centrálna banka naznačujú, že tretia najväčšia svetová ekonomika čelí hrozbe poklesu. Index dôvery v japonskom spracovateľskom odvetví klesol na 12 bodov z decembrovej úrovne 19 bodov. V čase, keď spomaľuje hospodársky rast v Číne a medzinárodný obchod zaťažujú pokračujúce spory, japonské spracovateľské odvetvie čelí klesajúcemu dopytu na domácom aj zahraničných trhoch.

Japonská vláda uplatňuje stratégiu premiéra Šinze Abeho, ktorý sa snaží podporiť ekonomiku kombináciou rozsiahlych monetárnych stimulov, verejných výdavkov a reforiem. Úsilie o modernizáciu a zvýšenie konkurencieschopnosti sa však zatiaľ nepremietlo do rastu spotrebiteľských výdavkov a firemných investícií, čo bolo hlavným deklarovaným cieľom takzvanej abenomiky, uviedla agentúra AP.