Daňovníci si v tomto roku nenechávajú podanie priznania na poslednú chvíľu

Pridajte názor  Zdroj:

29. 3. 2019 - I keď je v tomto roku na podanie daňového priznania o jeden deň viac, daňovníci sú oproti minulosti zodpovednejší a nenechávajú si podanie daňového priznania na poslednú chvíľu.

I keď je v tomto roku na podanie daňového priznania o jeden deň viac, daňovníci sú oproti minulosti zodpovednejší a nenechávajú si podanie daňového priznania na poslednú chvíľu. Podľa štatistík Finančnej správy SR si do utorka (26. 3.) splnilo svoju povinnosť o 12 % daňovníkov viac ako v rovnakom termíne v predchádzajúcom roku. V štatistike nie sú zahrnuté doručené, ale zatiaľ nespracované daňového priznania a oznámenia o predĺžení lehoty, uviedla pre TASR hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová.

Podľa hovorkyne Finančná správa SR eviduje k 26. marcu spracovaných takmer 270.000 daňových priznaní fyzických osôb (DPFO) typu A, 280.000 DPFO typu B, približne 91.000 daňových priznaní právnických osôb a viac ako 100.000 oznámení o predĺžení lehoty. "Keď porovnávame stav podaných daňových priznaní k dnešnému dňu so stavom v rovnaký deň v minulom roku, evidujeme o 12 % viac podaní," uviedla Skokanová. Počet daňových priznaní sa každoročne pohybuje okolo 1,2 milióna.

Termín na podanie daňového priznania k dani z príjmu zákon stanovuje na posledný marcový deň, pokiaľ však tento termín padne na víkend, posúva sa termín podania na nasledujúci pracovný deň.

Podnikatelia vrátane živnostníkov v tomto roku podávajú daňové priznanie výlučne elektronicky, a preto finančná správa v tejto súvislosti rozšírila úradné hodiny a posilnila aj call centrum. "V prípade dohody o elektronickom doručovaní odporúčame navštíviť daňový úrad okamžite, nakoľko najmä v Bratislave cítiť pre zvýšený nápor dlhšie čakacie doby," upozornila Skokanová. Podnikatelia, ktorí majú elektronický občiansky preukaz s čipom, sa môžu zaregistrovať a autorizovať na elektronickú komunikáciu bez potreby návštevy daňového úradu. "V prípade autorizácie pri dohode o elektronickom doručovaní trvá autorizácia v priemere 1 - 3 dni.