Francúzskej ekonomike sa podarilo udržať si vo 4. kvartáli stabilné tempo rastu

Pridajte názor  Zdroj:

26. 3. 2019 - Francúzskej ekonomike sa podarilo udržať si stabilné tempo rastu aj vo 4. štvrťroku 2018, napriek sérii násilných protivládnych protestov, ktoré negatívne ovplyvnili podnikateľskú a spotrebiteľskú dôveru.

Francúzskej ekonomike sa podarilo udržať si stabilné tempo rastu aj vo 4. štvrťroku 2018, napriek sérii násilných protivládnych protestov, ktoré negatívne ovplyvnili podnikateľskú a spotrebiteľskú dôveru. Ukázali to v utorok spresnené údaje štatistického úradu INSEE.

INSEE oznámil, že hrubý domáci produkt (HDP) druhej najväčšej ekonomiky eurozóny sa tri mesiace do konca decembra 2018 zvýšil o 0,3 % oproti predchádzajúcim trom mesiacom, keď vzrástol rovnako.

V dôsledku toho HDP za celý minulý rok stúpol o 1,6 % namiesto o 1,5 % pri predbežnom odhade.

Silný vývoz, ako napríklad export spoločnosti Airbus, ktorá sa ponáhľala dokončiť dodávky v posledných troch mesiacoch roka, pomohol Francúzsku vykompenzovať slabé spotrebiteľské výdavky.

Veľa obchodov v centre Paríža muselo byť zatvorených počas kľúčovej vianočnej sezóny, keďže hlavné mesto čelilo najhorším nepokojom a vandalizmu za uplynulé desaťročia, od protestov študentov v roku 1968.

Takzvané žlté vesty začali najskôr protestovať proti vysokým životným nákladom, ale časom sa protesty vymkli spod kontroly a prerástli do násilností.

Francúzske domácnosti tak obmedzili výdavky namiesto toho, aby na konci minulého roka utratili viac peňazí vďaka dodatočným príjmom po zrušení dane z odvodu zo mzdy za poistenie v nezamestnanosti.

INSEE uviedol, že rast reálneho disponibilného dôchodku domácností sa vo 4. štvrťroku zrýchlil na 1,3 % z 0,7 % v predchádzajúcich troch mesiacoch, pričom miera úspor stúpla na 15,2 % zo 14,3 %.

Rast spotrebiteľských výdavkov však stagnoval po zvýšení o 0,4 % v predchádzajúcom štvrťroku.

Čo sa týka podnikového sektora, tempo rastu investícií kleslo na 0,3 % z 1,7 % v 3. štvrťroku, uviedol INSEE.