Donald Trump pohrozil clami na autá z EÚ, ak európske automobilky nezvýšia produkciu v USA

Diskusia 4  Zdroj:

24. 3. 2019 - Šéf Bieleho domu uviedol, že odmietol návrhy Európskej únie na vzájomné zníženie ciel na automobily na nulu.

Americký prezident Donald Trump naznačil, že by mohol uvaliť clá na dovoz áut z produkcie takých európskych firiem, ako sú BMW a Mercedes, ak nevybudujú viac závodov v USA. V rozhovore pre televíznu stanicu Fox Business Network šéf Bieleho domu v piatok uviedol, že odmietol návrhy Európskej únie, na základe ktorých by USA a EÚ navzájom znížili clá na automobily na nulu.

"Majú BMW, majú Mercedes, majú veľa veľmi dobrých áut, ktoré k nám prichádzajú," povedal Trump. "Chcem, aby ich vyrábali tu," dodal. Prezident USA sa takto vyjadril zhruba mesiac po tom, ako americké ministerstvo obchodu ukončilo prešetrovanie, či dovoz áut do USA ohrozuje národnú bezpečnosť krajiny a odovzdalo svoje závery Bielemu domu. Obsah správy nebol zverejnený, ale Derek Scissors z American Enterprise Institute uviedol, že videl kópiu správy, pričom podľa jej záverov dovoz áut ohrozuje národnú bezpečnosť USA zhoršovaním obchodného deficitu. Americký prezident má čas približne do polovice mája na rozhodnutie, čo v reakcii na správu urobí alebo, či vôbec nejaké kroky podnikne.