Fed nebude tento rok zvyšovať úrokové sadzby

Pridajte názor  Zdroj:

20. 3. 2019 - Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila úrokové sadzby. Zároveň tiež signalizovala, že tento rok už nebude sprísňovať menovú politiku.

Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila úrokové sadzby. Zároveň tiež signalizovala, že tento rok už nebude sprísňovať menovú politiku.

Menový výbor (FOMC) jednohlasne ponechal kľúčový úrok v pásme 2,25 % až 2,50 %. Zároveň prijal viac holubičí postoj, keď uviedol, že úrokové sadzby tento rok neporastú. Ešte v decembri počítal s dvomi zvýšeniami.

FOMC vo svojom vyhlásení po skončení 2-dňového zasadnutia uviedol, že bude trpezlivý, než pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb.

Fed zároveň znížil svoju prognózu rastu ekonomiky USA. Aktuálne počíta v tomto roku s expanziou o 2,1 %. Ešte v decembri predpovedal zvýšenie HDP o 2,3 %. Fed tiež skresal inflačnú prognózu o 0,1 percentuálneho boru na 1,8 %. Miera nezamestnanosti by mala dosiahnuť 3,7 %, čo je o 0,2 percentuálneho bodu viac v porovnaní s decembrovou prognózou.