Nemecká ekonomika by mala tento rok posilniť iba o 0,8 %

Pridajte názor  Zdroj:

19. 3. 2019 - Panel nezávislých ekonomických poradcov nemeckej vlády zhoršil prognózu hospodárskeho rastu v roku 2019 na 0,8 % zo skoršie odhadovaných 1,5 %.

Panel nezávislých ekonomických poradcov nemeckej vlády v utorok o takmer polovicu zredukoval výhľad rastu hospodárstva krajiny. V aktuálnej prognóze experti predpokladajú zväčšenie hrubého domáceho produktu (HDP) Nemecka iba o 0,8 percenta, kým ich skoršia predikcia rátala s posilnením výkonu ekonomiky o 1,5 %.

Nezávislí poradcovia vo svojej správe poznamenali, že zhoršený výhľad odráža slabý výkon ekonomiky v závere minulého roka, ako aj zvýšenú neistotu súvisiacu s odchodom Veľkej Británie z EÚ a napätím v medzinárodnom obchode.

V minulom roku nemecká ekonomika posilnila o 1,5 percenta. V posledných troch mesiacoch vlaňajška ale stagnovala po tom, čo sa v predchádzajúcom kvartáli zmenšila o 0,2 %. Nemecko sa tak vyhlo prepadu do recesie, ktorú ekonómovia zvyčajne definujú ako dva za sebou nasledujúce štvrťroky poklesu hospodárskej aktivity.