Americký akciový trh po troch dňoch rastu oslabil

Pridajte názor  Zdroj:

15. 3. 2019 - Index S&P 500 si odpísal 0,1 %, technologický Nasdaq klesol o 0,2 %, index menších firiem Russell 2000 oslabil o 0,4 % a priemyselný Dow Jones si prilepšil iba o 0,03 %.

Väčšina amerických akciových indexov vo štvrtok oslabila, čím sa skončil tri dni trvajúci rast trhu. Investori zaujali vyčkávací postoj, naďalej si väčšinou nevšímali chaos súvisiaci s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie, ale pozorne sledovali problémy globálneho obchodu. Stále totiž čakajú na nejaké nové správy o obchodných vyjednávaniach medzi USA a Čínou.

Agentúra Bloomberg uviedla, že možné stretnutie prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho lídra Si Ťin-pchinga sa odkladá na apríl a že v priebehu niekoľkých týždňov bude jasné, či sa môže dosiahnuť dohoda.

Index S&P 500 si odpísal 0,1 percenta a uzavrel na úrovni 2 808,48 bodu, technologický Nasdaq klesol o 0,2 percenta na 7 630,91 bodu, index menších spoločnosti Russell 2000 si pohoršil o 0,4 percenta na 1 549,63 bodu a priemyselný index Dow Jones si prilepšil iba o 0,03 percenta na 25 709,94 bodu.

Akcie spoločnosti Facebook zlacneli o 1,8 percenta po tom, ako denník New York Times informoval, že prebieha trestné vyšetrovanie jej praxe zdieľania dát. Výrobca lietadiel Boeing oslabil o 1 percento. Klesli aj akcie spoločností podnikajúcich v oblasti zdravotnej starostlivosti a oslabili aj niektoré maloobchodné a stavebné firmy.

Ázijským akciovým trhom sa v piatok darilo. Hlavný tokijský index Nikkei 225 stúpol o 1 percento na 21 450, 85 bodu, keďže japonská centrálna banka ukončila svoje zasadanie ponechaním hlavnej úrokovej sadzby v negatívnom teritóriu na úrovni mínus 0,1 percenta.

Čínske akcie posilnili, keďže premiér krajiny Li Kche-čchiang sľúbil podporu spomaľujúcej sa ekonomike a uviedol, že Čína zníži dane. "Zredukujeme daň z pridanej hodnoty pre spracovateľský priemysel a ostatné základné sektory a tiež pre malé a stredné firmy," citovala premiéra čínska tlačová agentúra Sin-chua. Čínsky akciový index Shanghai Composite stúpol o 1,5 percenta a hongkonský Hang Seng vzrástol o 0,8 percenta.