Šéf Fed-u zopakoval prísľub opatrnosti v oblasti úrokov

Pridajte názor  Zdroj:

10. 3. 2019 - Niektorí analytici sú presvedčení, že Fed by mohol svoje úrokové sadzby ponechať na nezmenenej úrovni celý rok.

Zdravá ekonomika USA a nízka inflácia umožňujú centrálnej banke krajiny, aby v oblasti úrokových sadzieb zaujala "opatrný, vyčkávací prístup". Povedal to na Stanfordovej univerzite šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell. Uviedol pritom, že Fed výrazne pokročil pri redukcii mimoriadnych opatrení, ktoré prijal na podporu zotavenia ekonomiky po recesii.

Fed zmenšuje objem dlhopisov a cenných papierov založených na hypotékach, ktoré vlastní. Powell sa však konkrétne nevyjadril o smerovaní úrokov okrem zopakovania prísľubu "opatrnosti", o ktorej Fed začal hovoriť v januári, aby signalizoval, že pri zvyšovaní úrokov v tomto roku plánuje dlhú prestávku. Niektorí analytici sú presvedčení, že Fed by mohol svoje úrokové sadzby ponechať na nezmenenej úrovni celý rok a mohol by prípadne začať úroky znižovať v roku 2020, ak sa ekonomika výrazne spomalí.