Vyše tretina veľkých nemeckých firiem sa pripravuje na chaotický brexit

Pridajte názor  Zdroj:

7. 3. 2019 - Vyše tretina veľkých nemeckých podnikov, ktoré obchodujú s Britániou, sa pripravuje na odchod ostrovnej krajiny z Európskej únie bez dohody.

Vyše tretina veľkých nemeckých podnikov, ktoré obchodujú s Britániou, sa pripravuje na odchod ostrovnej krajiny z Európskej únie bez dohody. Uviedol to vo štvrtok nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý sa odvolal na prieskum uskutočnený spoločnosťou Deloitte a Zväzom nemeckého priemyslu (BDI).

Podľa prieskumu očakáva neriadený odchod Británie z Európskej únie približne 36 % z celkového počtu 262 firiem, ktoré sa na prieskume zúčastnili. Čo sa týka škôd v prípade neriadeného brexitu, až polovica nemeckých firiem predpokladá, že zaznamená "veľké, prípadne veľmi veľké škody".

Na problémy už pred necelým mesiacom poukázala Nemecká priemyselná a obchodná komora (DIHK). Ako uviedla, prieskum na vzorke 1500 firiem prepojených s britským trhom ukázal, že približne 70 % podnikov očakáva tento rok zhoršenie ich situácie v Británii. Za najväčšie riziko považujú firmy dodatočné náklady spojené s colnou byrokraciou.