Británia v prípade brexitu bez dohody pravdepodobne zníži clá na 80 až 90 % tovarov

Pridajte názor  Zdroj:

6. 3. 2019 - Desať až dvadsať percent kľúčových britských produktov by podľa britských médií naďalej chránila terajšia úroveň ciel.

Vláda Veľkej Británie v prípade brexitu bez dohody podľa britských médií pravdepodobne zníži clá na 80 až 90 percent tovarov. Niektoré clá by sa zrušili úplne, vrátane ciel na automobilové dielce a ciel na časť poľnohospodárskej produkcie. Avšak 10 až 20 percent kľúčových britských produktov, napríklad niektorých textilných výrobkov, áut, hovädzieho a jahňacieho mäsa a mliečnych produktov, by naďalej chránila terajšia úroveň ciel. Informoval o tom portál bbc.com.

O plánoch na rozsiahlu redukciu ciel ako prvá informovala televízna stanica Sky News. Uviedla, že vláda má v úmysle zverejniť podrobnosti, ak poslanci odmietnu dohodu o brexite z dielne premiérky Theresy Mayovej, o ktorej majú hlasovať na budúci týždeň. Britské ministerstvo zahraničného obchodu uviedlo, že v otázke ciel sa neprijalo žiadne konečné rozhodnutie, ale vo vláde sa diskutuje o správnej úrovni v prípade brexitu bez dohody. "Ak odídeme z Európskej únie bez dohody, naše clá budú musieť nájsť rovnováhu medzi ochranou spotrebiteľov a firiem pred možným rastom cien a vyhnutím sa tomu, že citlivé odvetvia budú vystavené konkurencii," uviedol rezort.

https://www.bbc.com/news/business-47463893