Pre kartelové dohody EK uložila pokuty v sume vyše 368 mil. eur dvom výrobcom autodielov

Diskusia 1  Zdroj:

5. 3. 2019 - EK uviedla, že firmy Autoliv, TRW a Takata mali kartelové dohody pri dodávkach bezpečnostných pásov, airbagov a volantov. Takata sa pokute vyhla, keďže komisii existenciu kartelov oznámila.

Európska komisia (EK) uložila firmám Autoliv a TRW pokuty v celkovej sume vyše 368 mil. eur, pretože uplatňovaním kartelových dohôd poškodili hospodársku súťaž. Komisia v utorok uviedla, že firmy Autoliv, TRW a Takata mali kartelové dohody pri dodávkach bezpečnostných pásov, airbagov a volantov pre automobilky Volkswagen a BMW. Spoločnosť Takata sa pokute vyhla, keďže Európskej komisii existenciu kartelov oznámila.

EK konštatovala, že každá osoba alebo firma, ktoré boli nepriaznivo ovplyvnené týmito kartelmi, sa môžu domáhať odškodného na súde. Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová uviedla, že tieto kartelové dohody "poškodili európskych spotrebiteľov a nepriaznivo ovplyvnili konkurencieschopnosť európskeho automobilového priemyslu, ktorý zamestnáva približne 13 miliónov ľudí".