Maloobchodné tržby v eurozóne vzrástli v januári viac, než sa čakalo

Pridajte názor  Zdroj:

5. 3. 2019 - Maloobchodné tržby v eurozóne sa na začiatku roka vrátili v medzimesačnom porovnaní k rastu, pričom jeho tempo bolo o niečo výraznejšie, než očakávali trhy.

Maloobchodné tržby v eurozóne sa na začiatku roka vrátili v medzimesačnom porovnaní k rastu, pričom jeho tempo bolo o niečo výraznejšie, než očakávali trhy. Ukázali to v utorok zverejnené údaje Štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Podľa Eurostatu vzrástli sezónne upravené maloobchodné tržby v eurozóne v januári medzimesačne o 1,3 % po decembrovom 1,4-percentnom poklese. Údaj za december bol revidovaný smerom nahor, keď pôvodne úrad udával pokles o 1,6 %.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters počítali s rastom iba o 1,2 %. K výraznému rastu prispeli najmä tržby z predaja nepotravinových produktov, ktoré sa zvýšili o 1,7 %.
Medziročne sa maloobchodné tržby v eurozóne zvýšili v januári o 2,2 %. Na porovnanie, medziročný rast v decembri dosiahol 0,3 %. Pôvodne Eurostat udával decembrový rast tržieb na úrovni 0,8 %.
Aj v tomto prípade bol rast maloobchodných tržieb v januári vyšší, než očakávali ekonómovia. Tí počítali s rastom na úrovni 1,9 %.