Ceny ropy mierne vzrástli, cena Brentu sa posunula vyššie nad 65 USD/barel

Pridajte názor  Zdroj:

4. 3. 2019 - Ceny ropy v pondelok mierne vzrástli. Trhy čiastočne podporili správy o pokroku v rokovaniach medzi USA a Čínou o vzájomnom obchode a podporou boli aj údaje o výraznom znížení produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) za mesiac február.

Ceny ropy v pondelok mierne vzrástli. Trhy čiastočne podporili správy o pokroku v rokovaniach medzi USA a Čínou o vzájomnom obchode a podporou boli aj údaje o výraznom znížení produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) za mesiac február.

Podľa zdroja blízkeho rokovaniam Čína urobila viaceré ústupky vrátane prísľubu štrukturálnych zmien v ekonomike a eliminácie odvetných ciel. Obe krajiny sa tak výrazne priblížili k uzatvoreniu finálnej dohody, ktorá by sa mohla podpísať okolo 27. marca.

Trhy okrem toho podporili informácie o tom, že OPEC znížil ťažbu vo februári na 4-ročné minimum. Prispela k tomu najmä Saudská Arábia, najväčší exportér suroviny spomedzi členských štátov OPEC. Výrazný pokles produkcie zaznamenala aj Venezuela, ktorá dlhodobo zápasí s ekonomickou krízou a najnovšie aj so sankciami USA.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji vzrástla do 8.17 h SEČ o 16 centov na 65,23 USD (57,30 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy s aprílovým kontraktom dosiahla 55,91 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o 11 centov.