Kažimír sa chce neskorším nástupom pripraviť na vedenie centrálnej banky

Pridajte názor  Zdroj:

27. 2. 2019 - Chce pokračovať v modernizácii Národnej banky Slovenska.

Minister financií Peter Kažimír si chce neskorším nástupom do vedenia centrálnej banky vytvoriť odstup. "Po 12 intenzívnych rokoch vo verejných financiách chcem čas do nástupu využiť na prípravu na novú pozíciu a výzvy s tým spojené," uviedol vo vyhlásení. Zároveň informoval, že o neskorší nástup požiadal z viacerých dôvodov. Prezident SR Andrej Kiska sa po dohode s ministrom financií a premiérom Petrom Pellegrinim rozhodol, že Petra Kažimíra na post guvernéra centrálnej banky vymenuje až s účinnosťou od 1. júna 2019.

Súčasný guvernér NBS Jozef Makúch tak bude musieť svoje plány z postu odísť už od 1. marca takisto odložiť. Peter Kažimír bude o konci svojho pôsobenia na ministerstve financií vopred informovať..

"Žijeme v dynamickej dobe digitalizácie a centrálne banky sú v epicentre tejto revolúcie. Nástup nových technológií redefinuje fungovanie finančného sektora a centrálne banky musia byť pripravené odpovedať," skonštatoval Kažimír. Ako ďalej uviedol budúci guvernér NBS, jeho ambíciou je pokračovať v modernizácii Národnej banky Slovenska a etablovať ju ako inštitúciu schopnú proaktívne na tieto výzvy odpovedať. "Chcem, aby bežní ľudia chápali poslanie a význam centrálnych bánk pre ich každodenný život," dodal Peter Kažimír.

Podľa ministra financií je samostatnou kapitolou existencia Slovenska vo vnútri Eurosystému, riadenom Európskou centrálnou bankou. Dôležitá je podľa neho stabilita a zdravie bankového sektora. Ako uviedol, je v našom spoločnom záujme kultivovať podiel NBS na výskume menovej politiky ECB a aktívne zapájanie sa Slovenska do strategického plánovania.

"Ako som už neraz povedal, tých 12 rokov strávených v oblasti verejných financií, či už doma alebo na pôde Európskej únie a medzinárodných inštitúcií ako Medzinárodný menový fond, OECD ma vyzbrojili na cestu svetom menovej politiky," uviedol.