Európska komisia vyzýva Taliansko, aby znížilo verejný dlh

Pridajte názor  Zdroj:

27. 2. 2019 - Podľa podpredsedu EK Valdisa Dombrovskisa sa v krajine zastavili reformy a vláda urobila kroky späť, osobitne v oblasti dôchodkov.

Európska únia vyjadrila znepokojenie nad verejným dlhom Talianska a upozornila vládu v Ríme, aby podporila svoje verejné financie. Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis v stredu povedal, že sa neočakáva pokles verejného dlhu Talianska v nadchádzajúcich rokoch "vzhľadom na slabý ekonomický výhľad a vládne fiškálne plány". Dombrovskis konštatoval, že "dynamika reforiem sa zastavila" a poukázal na "niektoré kroky späť", osobitne v oblasti dôchodkov.

Taliansko očakáva, že jeho verejný dlh v pomere k hrubému domácemu produktu sa zvýši na 131,7 percenta. Európska komisia však upozornila, že by mohol byť vyšší "v dôsledku slabého makroekonomického výhľadu, neplnenia cieľov v oblasti privatizácie a zhoršenia primárnej bilancie". Hospodársky rast krajiny podľa EK v tomto roku pravdepodobne neprekročí hranicu 0,2 percenta. Komisia uviedla, že bude "pozorne monitorovať vývoj" a potenciálne na jar proti Taliansku podnikne kroky.