OPEC v januári znížil produkciu takmer o 800.000 barelov ropy denne

Pridajte názor  Zdroj:

12. 2. 2019 - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v januári obmedzila ťažbu o niečo menej, než plánovala. Kartel vo svojej mesačnej správe tiež znížil prognózu dopytu po rope OPEC v tomto roku z dôvodu spomaľovania ekonomík po celom svete a zvyšovania produkcie mimo OPEC.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v januári obmedzila ťažbu o niečo menej, než plánovala. Kartel vo svojej mesačnej správe tiež znížil prognózu dopytu po rope OPEC v tomto roku z dôvodu spomaľovania ekonomík po celom svete a zvyšovania produkcie mimo OPEC.

Dopyt po rope OPEC v roku 2019 klesne na 30,59 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Ešte v decembri kartel počítal s dopytom vyšším o 240.000 barelov denne.

OPEC, Rusko a ďalší producenti, teda aliancia známa ako OPEC+, sa v decembri 2018 dohodli, že od 1. januára obmedzia dodávky o 1,2 milióna barelov denne, aby zabránili nadmernej ponuke na trhu a pádu cien. OPEC mal priškrtiť produkciu o 812.000 barelov denne.

Kartel vo svojej mesačnej správe uvádza, že produkcia OPEC v januári padla o 797.000 barelov denne na 30,806 milióna barelov denne.

Najvýraznejšie obmedzila ťažbu Saudská Arábia, ktorá je najväčším producentom čierneho zlata v rámci OPEC. Kráľovstvo v januári pumpovalo na trh okolo 10,2 milióna barelov, čo bolo o 350.000 barelov denne menej než v decembri. Saudská Arábia bude podľa vlastných slov pokračovať v znižovaní ťažby na približne 9,8 milióna barelov denne v marci, uviedol vo Financial Times minister energetiky krajiny Chálid al-Falíh.

Okrem toho výrazne priškrtili produkciu aj Spojené arabské emiráty a Kuvajt.