Podľa agentúry Fitch USA môžu stratiť rating na najvyššom stupni

Pridajte názor  Zdroj:

9. 1. 2019 - Zastavenie financovania časti federálnych úradov, takzvaný shutdown, by podľa agentúry mohol čoskoro začať vplývať na schopnosť schváliť rozpočet.

Spojeným štátom americkým hrozí, že v neskoršej časti tohto roka stratia rating na najvyššom stupni AAA. Uviedla to v stredu agentúra Fitch, ktorá upozornila, že zastavenie financovania časti federálnych úradov, takzvaný shutdown, by mohol čoskoro začať vplývať na schopnosť schváliť rozpočet. Informoval o tom portál cnbc.com.

Patová situácia medzi prezidentom Donaldom Trumpom a demokratmi v Kongrese v spore o balíček výdavkov na financovanie deviatich vládnych agentúr v stredu trvala už 19. deň. Spor nastal v čase, kedy sú americkí zákonodarcovia vážne rozdelení v otázke prezidentovej požiadavky na peniaze na výstavbu múru na hraniciach USA s Mexikom.

Ratingová agentúra S&P Global, ktorá pre USA v júni minulého roka potvrdila rating na úrovni AAA, pričom uviedla, že výhľad krajiny je stabilný, v stredu pre CNBC povedala, že shutdown nezmenil jej názor. Agentúra Moody's síce na otázky CNBC v stredu hneď nereagovala, ale koncom decembra podľa informácií tejto americkej televíznej stanice vraj uviedla, že shutdown nebude mať na úverový profil USA podstatný vplyv.

https://www.cnbc.com/2019/01/09/fitch-warns-of-possible-cut-to-us-triple-a-rating.html